Bake Sale

by Marinka on September 16, 2011

Last night, when most normal people were watching Project Runway (is it me, or is Heidi unnecessarily bitchy?) I was baking blueberry muffins with my daughter.

Because their class is having Friday bake sales now.

To raise money for a class trip.

We baked and baked and the muffins looked gorgeous.

Like model muffins.

It’s as though Heidi Klum baked them herself.

“How much do you think we should sell them for?” my daughter asked.

I looked at the sixteen perfect babies.  Sell them? To strangers? Who would eat them?!  Sigh.

But, enough about that.

“How about $1 each?” I suggested.  I’d bought $15 in ingredients and that didn’t even include the flour, sugar and arsenic which I had on hand.  Or the love that we poured in.

“No one’s going to pay $1,” she shot me down. “I’ll sell them for 75 cents.”

Fine.

FINE.

Except this morning when my daughter noticed that there were only fifteen muffins left, she demanded a dollar.

“You said they’re 75 cents each,” I started to bargain.

“That’s if you  buy them at school,” she told me.  “You pay extra for the convenience of having it at home.”

A premium for helping to shop, pay for and bake the muffins.  That really is convenient.

 

(Ahem.  I’m writing about cooking with my kids — and sharing recipes! on Foodie Parent now. There are many other awesome writers there, so you should definitely check it out.  It’s funny! And delicious! And we use curse words! Like Lenny Bruce curse words!)

 

One year ago ...

0saves
If you enjoyed this post, please consider leaving a comment or subscribing to the RSS feed.
If you enjoyed this post, make sure you subscribe to my RSS feed!

{ 18 comments… read them below or add one }

annie September 16, 2011 at 11:05 am

That convenience fee will kill ya!! i’m supposed to be making birthday treat cupcakes right now. How am I doing?

Reply

CuppaJo September 16, 2011 at 11:24 am

Sounds like she is one smart (and observant) cookie!

Reply

Anthony from CharismaticKid
Twitter:
September 16, 2011 at 12:27 pm

Everytime I suggest to kids to sell something for a premium, they always say they want to sell it for 50 cents instead. I tell them, THIS IS NYC, everything here is expensive.

Reply

Taryn @ InnerFatGirl September 16, 2011 at 12:59 pm

Just be happy she didn’t charge by the blueberry!

Reply

The Mommy Therapy
Twitter:
September 16, 2011 at 1:19 pm

Your daughter is forgetting that most of us would rather just not be bothered with coins, $1 is so easy. She is smart to upcharge for conveience though, watch out for her!

I write recipes and curse too! I think it makes food more fun.

I can’t wait to check out your stuff on Foodie Parent, how exciting!

Reply

kim/reluctant renovator September 16, 2011 at 2:05 pm

Smart girl! Arsenic? I need this recipe.

Reply

Jessica
Twitter:
September 16, 2011 at 3:01 pm

Arsenic hmm? So its safe for my irritating three year old then? Ill be needing that recipe. 😉

Reply

Luda
Twitter:
September 16, 2011 at 5:13 pm

Smart kid. I would’ve done the same.

Reply

Beth (A Mom's Life) September 16, 2011 at 8:36 pm

You should have just given her $15 up front and saved yourself the trouble – and the calories from that one muffin!

Reply

awesome dude September 17, 2011 at 8:40 am

One very successful businessman told me very many years ago that the family members are the best subjects for taking advantage of, because they will never complain or ask questions.

Reply

Becky
Twitter:
September 17, 2011 at 8:46 am

I wish I was in NYC. Store brand honey nut cheerios this morning probably don’t hold a candle to those muffins. Arsenic and all.

Reply

Anna Lefler
Twitter:
September 17, 2011 at 8:47 am

I would have gone as high as $1.50.

I’m just sayin’.

…A.

Reply

The Flying Chalupa
Twitter:
September 17, 2011 at 4:51 pm

What I wouldn’t give for a homemade muffin. But I’m sorry, I just can’t pay for shipping and handling. And besides, handled muffins kind of turn me off.

Reply

Humanmama AJ Dilling September 17, 2011 at 6:56 pm

What?! Hilarious! How old is she? I’m worried my kindergartener will begin charging me when she notices how much of her Halloween Candy I’m planning to eat…

Reply

KINGOFNEWYORKHACKS
Twitter:
September 17, 2011 at 7:50 pm

I tried mini cupcakes from Baked By Melissa on 42st and paid $1.00 for each mini cupcake which is the size of a quarter…Charge more !! lol

Reply

dusty earth mother September 17, 2011 at 9:03 pm

Wow. Your girl can negotiate. And do you know how much they charge at Starbucks for those jacked-up muffins? You totally could have gotten a buck.

Reply

the mama bird diaries
Twitter:
September 17, 2011 at 11:51 pm

Definitely a dollar.
I love your daughter.

Reply

Lady goo goo gaga September 19, 2011 at 11:11 pm

A dollar is a steal in NY!!! A real new yorker….already hustling!!! Lol

Reply

Leave a Comment

Previous post:

Next post: